Dzień Świętego Patryka

17 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, najbardziej znanego patrona Irlandii. Przedstawiamy kilka ciekawostek na temat SAINT PATRICK’S DAY:

1. Około 1500 lat temu…

Legenda głosi, że Św. Patryk urodził się w 385 roku w Szkocji lub Walii. Nosił celtyckie imię Maewyn Succat. Jako młody chłopiec został porwany i uwięziony w Irlandii. Pewnego dnia Patryk usłyszał głos Boga, który mówił mu, aby uciekał z kraju. Patryk pobiegł w kierunku morza, a tam czekał na niego statek, który zabrał go z powrotem do domu. Kiedy był już dorosły, ponownie usłyszał głos, który tym razem nakazał mu wrócić do Irlandii i opowiadać ludziom o chrześcijaństwie. Tak Patryk stał się księdzem.

2. Co z tą koniczyną?

Irlandia, podobnie jak Anglia, jest krajem bardzo deszczowym i pełnym zieleni, a koniczyna jest jedną z popularniejszych roślin. Święty Patryk zwykł zrywać koniczynę i na jej przykładzie wyjaśniał chrześcijańską Trójcę Świętą. Koniczyna szybko stała się symbolem święta.

3. Zielono mi J

Obecnie uroczystości straciły swój religijny charakter i zmieniły się w huczne festyny. Zieleń jest wszechobecna na ulicach: od włosów po ubrania, a nawet jedzenie, rzeki, pomniki. Wszystko staje się zielone.

4. Majstersztyk marketingowy McDonalda

Marketingowcy z McDonalda pokazali, że potrafią myśleć nieszablonowo – do menu wprowadzono Shamrock Shake’a, specjalną, zieloną odmianę mlecznego koktajlu z dodatkiem mięty.

5. Let’s celebrate!

Poza piciem i ubieraniem się na zielono, tego dnia Irlandczycy biorą udział w licznych paradach. Najhuczniejsze odbywają się w USA, gdzie żyje ponad 30 milionów ludzi o korzeniach irlandzkich, w tym sam prezydent Obama (od strony matki). Dla porównania – Irlandia liczy ok. 4,5 miliona mieszkańców.

6. Yummy!

Klasycznym daniem serwowanym w Dzień Św. Patryka jest wołowina z kapustą. Co ciekawe potrawa została wymyślona przez irlandzkich imigrantów w Nowym Jorku. Podczas dnia Św. Patryka można skosztować także hash browncolcannon, barm brack oraz coddle. Tego dnia konsumpcja Guinessa (irlandzkiego piwa) wzrasta POTRÓJNIE, od 2,5 do 7,5 milionów litrów.

https://www.youtube.com/watch?v=MqO0O8O8Gmk

Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy nt. Dnia Św. Patryka w krótkich quizach J

https://wordwall.net/pl/resource/943094/angielski/saint-patrick-missing-word

https://wordwall.net/pl/resource/12706299/st-patrics-day

W komentarzach pochwalcie się swoimi zielonymi zdjęciami  Docenimy Waszą kreatywność J  HAPPY ST. PATRICK’S DAY!!!!

Skip to content